ÇEKMECE SİSTEMLERİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Eski mutfak dolaplarını veya gardıropları hatırlayanlar bilirler; çekmecenin gireceği alana bir boşluk açılır ve çekmecenin üzerindeki çıkıntı buraya yerleştirilerek gidip gelmesi sağlanırdı. Bu da elbette hem çekerken hem de iterken kuvvet uygulanmasını zorunlu kılardı. Neyse ki teknoloji her alanda olduğu gibi çekmece konusunda da imdadımıza yetişti ve artık hem rahat açılıp kapanabilen hem de farklı işlevleri olan çekmeceler, mobilyalarımızdaki yerini aldı.

Çekmece sistemlerinin gelişimi geçtiğimiz 10-15 yıl içerisine yaşandı. Yukarıda bahsettiğimiz ilk çekmece sistemlerinin ardından plastik raylar kullanılmaya başlandı ancak bu rayların da önemli bir dezavantajı bulunmaktaydı: kırılma.

Şu an ise neredeyse her evde bulunan, montajı gayet rahat yapılabilen beyaz raylar hüküm sürmekte ancak yeni çıkan ray sistemleriyle birlikte kullandığımız çekmeceler de bir süre sonra mobilya tarihinin tozlu rafları arasında yerini alacak gibi görünüyor.

Bugün başladığımız yazı dizisinde 5 ayrı çekmece sistemini inceleyeceğiz;
Teleskopik Çekmece Rayı
Frenli Teleskopik Çekmece Rayı
Tek Açılım Tandem Frenli Çekmece Rayı
Çift Açılım Tandem Frenli Çekmece Rayı
Tandem Box Frenli Çekmece Rayı

Birbirinden farklı özellikleri ve dekoratif duruşları olan bu rayların üretiminde ilham alınan en önemli husus, hem dayanıklı hem de kullanıcıya zorluk çıkarmayan ürünler olmasıdır.

Özellikle frenli sistemlerin hayatımıza kattığı kolaylıklar ve sadece çekmecenin veya ray sisteminin değil, içerisinde bulunduğu mobilyanın da zarar görmemesi eklenen özellikler, sizlere neden eski tip çekmecelerin değil de modern raylı sistemlerin kullanılması gerektiğini ispatlar nitelikte olacak.

Gerek mutfaklarımızda gerekse de çekmece kullanılan diğer tüm mobilyalarda, önemli bir yükün altına girerek düzenli kalmamızı sağlayan çekmecelerle ilgili bilmeniz gereken her şeyi blog sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

tarafından admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir