DİKEY AÇILIR MUTFAK DOLABI KAPAĞI ÇEŞİTLERİ

Mutfaklarımız, birçoğumuzun için evin gözbebeği, en düzenli ve en temiz tutulması gereken alanıdır. Diğer odalardan ziyade fonksiyonelliğiyle ön planda bulunan mutfaklarımızın düzenleyicisi ise elbette mutfak dolaplarıdır.

Mutfak dolabı tasarımcıları, her geçen gün hem çağa hem de zevkimize uygun mutfak dolabı modellerini tasarlamakta ve çoğu zaman herkesin gıpta ile bakacağı ürünler çıkmakta. Ülkemizde kullanımını son 10 yıldır görmeye başladığımız dikey açılır mutfak dolabı kapakları ise bunlardan sadece biri.

Dikey Açılır Mutfak Dolabı Kapağı Nedir?

Dikey açılır mutfak dolabı kapağının bir diğer adı da kalkan kapaktır. Genel olarak karşımıza çıkan kapı ve kapaklar menteşelidir ve yana doğru açılır. Bu kapaklar ise yukarı doğru kalkarak açılırlar ve bu özelliği sayesinde birçok avantaj sağlarlar.

Mutfak dolabı ne kadar donanımlı olursa olsun kullanabildiğimiz alanı genellikle yerden 2 m yüksekliğe kadar olan alandır. Çünkü ülkemizdeki hem kadınların hem de erkeklerin boy ortalaması 165 cm civarındadır ve kollarımızın uzunluğu da hesaba katıldığında ortaya yaklaşık 2 m gibi bir oran çıkar. Bu seviyeye kadar olan dolap alanını gayet rahat kullanabilirken yukarıda kalan boşluk için tasarımcıların ürettiği kalkan kapaklar yardımımıza koşuyor.

Genellikle çok kullanılmayan eşyaları koymak için kullandığımız yukarıda kalan 30-40 cm’lik gibi alanlarda yatay kapak hem çirkin hem de kullanışsız olacağı için dikey açılır kapaklar kullanılmaktadır.

Dikey Açılır Kapak Mekanizmaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz klasik yatay kapaklar menteşe sistemleri ile çalışır ve menteşeler yük taşımaktan çok kapağa hareket kabiliyeti kazandırmak için tasarlanmıştır; tıpkı kapılarımızdaki gibi. Ancak dikey açılır mutfak dolabı kapaklarında kapak kaldırıldıktan sonra havada kalabilmesi için aynı zamanda yük taşıyıcı bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Bu mekanizmalar ise Gazlı Piston, Lale Makas ve Soft Makas olarak üçe ayrılır. Bu mekanizmalarla ilgili ayrıntılı bilgileri sitemizin blog sayfasından bulabilirsiniz.

tarafından admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir