DİKEY AÇILIR MUTFAK DOLABI KAPAĞI MEKANİZMALARI

Mutfaklarımız, evin büyük yükünü üzerinde taşırken kullanıcıların da en çok emek sarf ettiği alan olagelmiş. Gerek yemek yaparken gerekse de ortak alan olarak kullanırken birçok fonksiyonel yönüyle evimizde ayrı bir yeri olan mutfaklara biz gereken özeni gösteriyor muyuz?

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hayatımız kolaylaşmaya ve pratikleşmeye başladı ve gelişen teknolojiden elbette mutfaklarımız da payını aldı. Çok değil, 20 yıl öncesinde klasik mutfak dolaplarından başka bir şey barındıramayan mutfaklar, günümüzde birçok fonksiyonel aparat sayesinde daha aktif kullanılabiliyor.

Bu aparatlardan biri de dikey açılır mutfak dolabı kapakları. Özellikle mutfak dolabınızın bardak kısmı ya da en üstte kalan ve kapak takılamayan alanlar için üretilen dikey açılır kapaklar, birçok açıdan kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılıyor. Peki, kapağın dikey açılmasını ve öylece kapanmasını sağlayan mekanizmalar nelerdir? Bu mekanizmaların hangisi kalitelidir ve mutfağınız için uygun olanı hangisidir?

Gazlı Piston

Gazlı piston dikey kalkar kapak aparatları arasında günümüzde en çok kullanılan türdür. Hem kolay takılan hem de fiyatları cebi yormayan gazlı pistonlar, çok kullanıldığı için daha detaylı anlatma gereği duyduk ve ayrı bir başlık altında ele aldık. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Soft Makas

İyi bir montaj gerektiren soft makas, sıradan günlük kullanımda kullanıcıların işini gayet rahat görebilmektedir. Ufak bir dokunuşla yavaşça kapanan ve yine fazla güç uygulamadan açılabilen soft makas birçok kullanıcı ve üretimci tarafından tercih edilmektedir.

Montajının kesinlikle başarılı bir şekilde yapılması gereken bu makas türünde, iyi hesaplanamadan ve amatör biri tarafından montaj yapılırsa makas işlevli çalışmayarak hayatınızı kabusa çevirebilir. Eğer kendiniz monte edeceksiniz iyice araştırmanızı öneriyoruz.

Lale Makas

Dikey kalkar kapaklar piyasaya ilk çıktığında kullanılan ve hala geçerliliğini koruyan lale makas sistemlerinin en önemli özelliği istenilen açıda durabilmesidir. Ancak ne kadar kaliteli olursa olsun bir süre sonra bu özelliğini yitirip düşmektedir.

Montajı da kolay olan lale makas, piyasaya yeni çıkan mekanizmalardan sonra gözden düşse de uygun fiyat arayışındaki kullanıcıların en azından 2-3 sene işini görebilir.

tarafından admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir