FRENLİ TELESKOPİK ÇEKMECE RAYI ÖZELLİKLERİ

Çekmece ray sistemlerinin, her ihtiyaca uygun şekilde form değiştirmesinin ardından yeni teknolojilerle yeni özellikler eklenmeye devam ediyor. Gerek küçük boyutlu klasik çekmecelerde gerekse de daha büyük, işlevsel çekmecelerde son zamanlarda görmeye başladığımız fren özelliği, tahmin ettiğinizden çok daha fazla işe yarıyor.

Bazen istem dışı bazen de sinir haliyle sert bir şekilde kapatılan çekmecelerin hem kendisi, hem de içinde bulunduğu mobilya zarar görebilir. Bununla birlikte çekmeceyi tam olarak kapatmakla geçen vakit, o an için kısa görünse de hayatımız söz konusu olduğunda önemli bir vakittir.

Frenli çekmece sistemleri sayesinde, çekmecelerimize sert bir dokunuş yaptıktan sonra arkamıza bakıp kapanıp kapanmadığını kontrol etmemiz bile gerekmez. Çünkü siz çekmeceyi ittikten sonra çekmece hızla yerine doğru giderken fren devreye girer ve çekmecenin çarpmasını önler. Sonra başka bir dokunuşa ihtiyaç duymadan, ilk verdiğiniz enerjiyi kullanarak çekmece kendini geri çeker ve tamamen kapanır.

Yani hem gün içerisindeki kullanımında işlevsel, hem de çekmeceye veya içindeki mobilyaya zarar vermediği için uzun vadede ekonomiktir.

Frenli teleskopik çekmece rayları, içerisinde barındırdığı bilyelerin üzerinde hareket eder. Frenli olmasının yanı sıra en büyük avantajı çekmecenin sonuna kadar açılabilmesini sağlamaktır. Yani çekmece içerisinde arkada kalan noktaların kullanım oranını arttırarak yerden tasarruf etmenizi sağlar.

Montajı çok kolay olan frenli teleskopik rayları, yapım konusunda usta olmayan insanlar bile rahatlıkla yapabilmektedir.
Klasik çekmece ray sistemlerine göre biraz daha pahalı olan frenli teleskopik çekmece rayının işlevselliği düşünüldüğünde, bu fiyat farkı çok da önemsenmemelidir.

tarafından admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir