GAZLI PİSTON NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Evimiz için eşya seçerken her zaman en iyisini seçmeye dikkat ederiz ve bunun için birçok kriterimiz vardır. Örneğin her şeyden önce sağlığımızı ve rahatlığımızı düşünmekteyiz. Özellikle mutfaklarımızda bu çok daha önemlidir. Çünkü mutfakta yemek yapmak için fazladan vakit geçiririz ve rahatsız bizi zorlayan bir ortamda çalışmamız çok daha zor olur. Bu nedenle dolabından, aksesuarına kadar her zaman işimizi kolaylaştıracak modern ürünler seçmeliyiz.

Bu eşyalarımızdan biri de dolap kapaklarımızdır. Artık çoğu dolap kapaklarını kalkar kapaklar olarak görmekteyiz. Kalkar kapak sistemleri sessiz ve yavaş kapanma özelliği ile artık her mobilyaya uygun çeşit sunmaktadır. En ağır dolap kapakları dahi kademeli olarak bizleri zorlamadan açılmakta ve istediğimiz yerde kalmaktadır. Kalkar kapaklar gazlı piston yardımı ile kalkmaktadırlar. Bu nedenle gazlı piston mekanizması oldukça önemlidir. Peki, en iyi gazlı pistonu nasıl seçeriz?

Öncelikle birçok çeşidi olmakla beraber gazlı piston en çok kullanılan kalkar kapak çeşididir. Gazlı pistonun da 80N 100N 120N çeşitleri vardır. Gazlı pistonun ilk avantajı kolay takılıyor olmasıdır. Bu nedenle evinizde sizde rahatlıkla takabilirsiniz ve marangozların da bu nedenle ilk tercihidir.

Gazlı piston çeşitlerinden 80N küçük kapaklar için kullanılmaktadır. 100N ise biraz daha büyük kapaklar için kullanılır. Orta boyda bir kapağa sahipseniz 100N almanızı öneririz. 120N ise çok daha büyük ve ağır kapaklar için kullanılır. Bunun için kapağınızı bir tarttıktan sonra karar vermeniz gerekir. Gerçekten ağır kapaklarda 120N kullanılmalıdır.

Gazlı piston alırken kaliteli bir ürün almalısınız. Ucuz kalitesiz bir gazlı pistonda tek bir plastik parça kullanılır ve bu da pistonunuzun pek uzun ömürlü olmamasına neden olur. Bu nedenle uzun ömürlülük ve paranız açısından kaliteli bir ürün almak en doğru seçim olacaktır.

Ayrıca kalitesiz gazlı pistonlar gazla çalışmaktadır. Ancak bazı gazlı piston ürünlerinde hidrolik yağ bulunur. Hidrolik yağ kapağın daha yavaş açılmasını sağlar. Gazla çalışan pistonlar kapağınızın hızlı ve sert açılmasına neden olur. Bu durum işinizi kolaylaştıracağına daha da zorlaştırır. Aynı zamanda menteşelere de zarar verir. Bu nedenle daha kolay ve rahat açılacak kapaklar istiyorsanız hidrolik yağ ile çalışan gazlı pistonları tercih etmelisiniz.

tarafından admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir